1 marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych, święto poświęcone upamiętnieniu żołnierzy antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia Polski.
Jak się nazywali żołnierze wyklęci?
Nazwa to Uczestnicy ruchu partyzanckiego określani są jako żołnierze wyklęci, żołnierze drugiej konspiracji czy jako żołnierze niezłomni. Propaganda PRL określała żołnierzy podziemia niepodległościowego jako bandy reakcyjnego podziemia.Żołnierze Wyklęci to uczestnicy polskiego zbrojnego podziemia niepodległościowego, którzy od 1944 r. walczyli przeciwko sowieckiej okupacji i narzuconej przez Moskwę władzy komunistycznej. Przez zwalczający ich reżim nazywani byli bandytami i faszystami.
O co walczyli żołnierze niezłomni?
Żołnierze niezłomni walczyli przeciwko sowietyzacji naszej Ojczyzny, domagali się opuszczenia Polski przez wojska sowieckie i NKWD oraz zaprzestania prześladowań politycznych i utworzenia apolitycznej armii. Pragnęli wolnych wyborów, niezależnej polskiej polityki zagranicznej, a także rewizji granicy wschodniej.Od kiedy obchodzone jest Święto żołnierzy wyklętychŚwięto Pamięci Żołnierzy Wyklętych obchodzone jest od 2011 roku z inicjatywy śp. prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Jest wyrazem hołdu dla żołnierzy drugiej konspiracji za świadectwo męstwa, niezłomnej postawy patriotycznej i przywiązania do tradycji patriotycznych, za krew przelaną w obronie Ojczyzny. Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych to także wyraz hołdu licznym społecznościom lokalnym, których patriotyzm i stała gotowość ofiar na rzecz idei niepodległościowej pozwoliły na kontynuację oporu na długie lata.
Co jest symbolem żołnierzy wyklętych?
W rzeczywistości symbolami Żołnierzy Wyklętych były: polowa wojskowa czapka rogatywka z wetkniętymi w nią gałązkami jedliny, orzełek z koroną, symbol Polski Walczącej (kotwica) oraz ryngraf na piersi. Szczególną rolę u niemal wszystkich Żołnierzy Wyklętych odgrywał właśnie ryngraf.
Akademię z okazji 1 marca przygotowała klasa 8 wraz z opiekunem Emilią Zapolską